‘Flight Simülatör’ Oynamanın Mülakatlarda Bir Faydası Var mı?

Eveeet geldik yıllardır herkesin konuşup tartıştığı, her fikri savunanın kendini haklı gördüğü bir konuya. Nedir bu ‘Flight Simulator?’ 11948169-728xauto

Özellikle pilotluk seçme süreçlerine girenler veya sürecin içinde olanlar çok iyi bilirler ki konu ile ilgili bazı forumlar vardır. Bu forumlara nasıl yanaşacağınızı bilirseniz faydalı olabilirler ancak içinde bir kaybolursanız… Eyvah…

Bu platformlarda en çok rast geldiğim konulardan birisi de ‘flight simulator’ konusu. Kimilerine göre bunu oynamak garanti mülakat geçmeyi sağlıyormuş, kimilerine göre bunu oynamak bu işi ne kadar istediğini gösteriyormuş, kimilerine göre uçuşlarda bunu oynayanlar büyük avantaj sağlıyormuş. Ha bu arada araştırmalarıma göre, bu ‘flight simulator’e de öyle oyun diye hitap edilmezmiş. Özellikle bunun delisi olanlar için oyun ibaresi oldukça sıkıntılı bir terimmiş. O nedenle ben de kendisine bundan sonra simülatör sadece simülatör diyeceğim 🙂

Yollar boyunca bu konuda çok fazla iddaa duydum. Simülatörde binlerce saat uçuşu olanıyla da tanıştım, bu platformun ne olduğu hakkında hiç bir fikri olmayanla da. Gelelim bana. Ben seçim aşamasındayken, kendisiyle tanışmadım. Yani gördüğünüz gibi simülatör oynamadan da akademi kazanılıyor. Ancak oynayarak da kazanılıyor. Eee peki hangisi doğru?

Her zaman bir şeyin aşırısına ve kulaktan dolmasına karşı olmuşumdur. Bizler düşünebilme ve muhakeme yapabilme kabiliyeti olan canlılarız ki özellikle bu meslekte olmazsa olmaz olan özelliklerden birisi de bu. Bu nedenle bilgilere kulaklarımızı kapamamalıyız ancak neyin kirli neyin faydalı bilgi olduğunu ve hatta ve hatta bazen bir olayın içinde olmasak bile duyulan bilginin ne kadar mantıksız olduğunu ayırt edebilecek kapasitede varlıklar olmalıyız. Çok tereddütte kaldığımız da ise bunu gerçekten konunun uzmanı olan kişilerden araştırarak öğrenmek doğru yolu bulmak için en iyisi olacaktır.

Gelelim sadede. Ben de aynen böyle yapmıştım zamanında. Bilen kişilere sordum. Ve sizlere simülatör oynayın veya oynamayın demek yerine ( ki zaten diyemem çünkü konu hakkında uzman kişi değilim) elde ettiğim yanıtları yazacağım sadece. Bu yanıtları sizlerle paylaşmam umuyorum ki sizlerin de o muhakemeyi yapmasına yardımcı olacaktır.

Avantajlar:

1- Simülatör, seçeceğiniz uçakla bire bir aynı özelliklere sahip şekilde tasarlanmış. Yani bir kokpitte yer alan her şeyi detaylı olarak inceleme ayrıcalığınız var.

maxresdefault-2

2- Uçuşlara başlayacağınız zaman aklınızda tutmanız gereken çok fazla bilgi, yapmanız gereken çok fazla iş olacak. Bu iş yükünün ağırlığını idare ederken bir yanda hangi düğme neredeydi diye boğuşmamak adına kendinize bir refleks edinmeniz mümkün.

3- Uçuş planı, yakıt hesaplama gibi daha detaylı konularda bile kendinizi geliştirebilmeniz mümkün. ( Bu size sınavlar aşamasında ne derece lazım düşünmek gerek)

4- Uçağın hıza karşı gösterdiği tepkileri, lövye hareketlerine karşılık verdiği tepkileri anlayabilmeniz ve resmedebilmeniz mümkün.

1587082223_microsoft_flight_simulator_18_airbus_a320

Kısacası ilgilendiğiniz konu ile ilgili görsel ve uygulamalı bir pratik olacağı kesin.

Ancak;

Dezavantajlar:

Tek bir dezavantaj yazacağım. Eğer çok uzun saatler simülatör oynarsanız, hele hele bunu sıfırdan kendi başınıza öğreniyorsanız, belirli bilgiler edinecek ve bunları bir temele oturtacaksınız. İşte çok değerli bir kaptanım bana şöyle demişti: ‘ Hiç olmayan bilgiyi öğretmek kolaydır ama yanlış öğrenilmiş bilgiyi değiştirmek çok zordur.’

İşte bütün olay bundan ibaret. Sizlere konuyla ilgili bilgilerimi aktardım. Anlatması benden tercih sizden.

Sizleri muhakemenizle baş başa bırakıyorum:)

May the 4th be with you…

bd

 

 

2 Replies to “‘Flight Simülatör’ Oynamanın Mülakatlarda Bir Faydası Var mı?”

 1. Yazı gerçekten güzel olmuş elinize sağlık. Yazınıza birkaç bilgi de ben eklemek istedim. Simülatörün avantajını ben çok gördüm burada isim vermenin pek doğru olduğunu düşünmüyorum bir havayolu şirketi simülatör kullananlar için bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Bende 3 senedir bu projede simülatör kullanarak çalışıyorum. Her sene bu şirket kendi eğitim yerinde birçok kaptan ile bizlere eğitimler veriyor( flight operations,crm,teknik bilgi vs.) ek olarak level-d simülatörlerinde uçuş yapma şansımız oluyor ki bence bu çok büyük birşey çünkü gerçek uçağa en yakın simülatörleri kullanıyoruz. Bu uçuşumda dediğiniz gibi switchlerin yerleri olsun uçağın vereceği tepkileri biliyordum fakat bazı kesimde simülatör kullanarak kendini pilot ilan ediyor yeni nesil uçakları uçurmak gerçekten kolaylaştı evet ama acil bir durumda ne yapacağını bilmiyor pilotluk burda devreye giriyor zaten.

  Biraz uzun yazmış olabilirim kusura bakmayın 🙂
  Sevgiler iyi çalışmalar.

  Liked by 1 kişi

  1. Merhabalar, uzun ama keyifli bir yorum olmuş, elinize sağlık. Ayrıca böyle bir projeyle ilgili de bilgilenmiş olduk. Bu tarz bir proje duymuştum daha önce ancak hala devam ettirildiğini bilmiyordum. Eminim çok keyiflidir ve sizlerin de yorumlarından bunu anlayabiliyorum. Keyifli uçuşlar dilerim 🙂

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.