Ve Sonunda –İmza Günü–

Bol koşturmalı, biraz yoğun günlerden çıkılan tatlı bir yorgunlukla herkese merhaba;

Evet yıllar süren bu yolculuğun hep hayal ettiğim, aslında her şeyin ilk adımı ama bir devrin de son noktası olan kısmına geldik: İmza Günü.

Yıllarca hayal ettiğim yerdeyim sonunda. Tabii ki mükemmel şansımın yardımıyla olsa gerek filo bekleyişim çok uzun sürdü. Ama sonunda beklediğim amil geldi. İnanın ben de eskiden “Amaan nasıl olsa kazanmışsın o tatlı bir bekleyiş, ne olacak?” derdim ama anladım ki pek de öyle olmuyormuş. O imzayı atana kadar hiçbir zaman tam olarak rahat hissetmiyormuş insan. Evet filom sandığım gibi Aydın değil Isparta olarak planlandı. Er-Ah havacılık okulunda eğitimime başlayacağım. Bu yazımda sizlere filo maili geldikten sonra yaptıklarımı ve imza atana kadar geçen sürecin nasıl bir şey olduğunu yansıtmaya çalışacağım. Çok da uzun bir yazı olacağını tahmin etmiyorum ancak kazanır kazanmaz bilgi vermeyi kesen bir insan olmak da istemiyorum:) Aslına bakarsanız bu sürece hazırlandığım uzun yıllar boyunca takip ettiğim çok kıymetli bilgiler paylaşan bazı kişiler vardı ancak o kişilerin çoğu sınavlar bitince yazmayı bıraktılar. Belki derslerin ağırlığından, belki vakit kalmamasındandır henüz yaşamadığım için fikir yürütmem doğru olmaz tabii. Fakat benim gibi birçok kişi, Sınavları kazandıktan sonra neler oluyor?, Akademide ne oluyor?, Günlük hayatlarında neler yapıyorlar? gibi birçok farklı konuyu merak ediyordu. Ben de bu nedenle eğer mümkün olursa, yazmaya en azından fırsat buldukça fotoğraflar paylaşmaya devam edeceğim.

Haydi başlayalım…

Filo mailimi o kadar uzun süre bekledim ki her gün mail kontrol etmekten gerçekten helak olmuştum:) Mailin geldiğini ise şuan filomdan bir arkadaşım mail atınca öğrendim. Maili açtığımda Isparta görünce biraz şaşırdım açıkçası. Nedense Aydın gelecek gibi bir beklentiye girmişim. Maili iyice detaylı okur okumaz evrak tesliminin hemen bir kaç gün sonra olduğunu gördüm. Hal böyle olunca da hemen evrak listesini açtım ve genel bir iş planı oluşturdum kafamda. O esnada şehir dışında olduğum için işlemleri Ankara’dan değil de bulunduğum şehirden yaptırıp yaptıramayacağımı konuşmaya başladık. Ertesi gün ilk iş bunları öğrenmekti. Saat geç olduğu için evraklarla ilgili yapabileceğim bir şey yoktu ve doğal olarak daha önce de incelediğim Er-Ah Akademiyi daha detaylı incelemeye koyuldum. Sırasıyla okulu, hocaları, kalınacak otelleri ve pek tabii Isparta’yı:)

Bu konuda dürüst olmak gerekirse birçok kişi ve tabi ben de Aydın Akademi’yi ilk etapta gönlümüzden geçirdik. Bunun farklı nedenleri olsa da benim açımdan nedeni: “Türk Hava Yolları Akademi” olarak geçmesi, kullanılan eğitim uçaklarının kuyruğunda yer alan THY logosu ve akademinin girişinde yazan o koca güzel yazıydı sanırım. Tabi lokasyonunun güzelliği de artı puan:)

Kısa süreli bir düşünce tufanı yaşadıktan sonra bir anda bir şey dankkkk ediyor kafanıza. “Ben Kazandımmmm”, “Pilot Olacağımmmm”…. O an her şey siliniyor kafanızdan. Keza Er-Ah’ın videosunu izleyince de okul insanı heyecanlandırıyor gerçekten.

Gelelim evrak sürecine. Sizlerden istenen bir sürü evrak oluyor. İşin güzel tarafı ise bu evrakların neredeyse (!) hepsinin e-devlet’ten çıkarılabiliyor olması. Size nacizhane tavsiyem ilk olarak Check-list’i çıkarın ve sıradan tüm evrakları hazırlamaya başlayın. Ve çıktısını alacağınız her şeyden garanti olması açısından 2-3 adet çıkarın ki daha sonra son dakika uğraşmak zorunda kalmayasınız. Söylenenler kadar zor değil aslında, bence burada tek uğraştıran şey SGK’dan alınması gerekn evraklar. Onları da güzel bir dille izah ettiğinizde veriyorlar. Yani umarım her yerde öyledir.

Banka hesap cüzdanı için İstanbul’da nasıl uğraşacağız diyorduk ki öyle değilmiş o konuda:) Bulunduğunuz şehirden, istenilen şubeye ait hesap açtırabiiyorsunuz. Bunları neden yazıyorum? Çünkü cidden bilinmiyor ve basit gibi gözükse de o an insan acaba yanlış mı oldu, eksik mi olacak diye endişe ediyor. Ben bütün evraklarımı bir günde rahat rahat hazırladım.

Bir de bir “takas” konusu var. Bu konuda daha önce bilgilendirme yapılmadığı için filo olarak hiçbirimiz bilmiyorduk. Aslında bu SHGM sistemi üzerinden yapmanız gereken bir işlem. Hem sağlık sertifikanızın tanınması için, hem de pilot lisansı başvurunuzun yapılması için SHGM/takas sisteminden 250 + 20 TL ücret (ayrı ayrı) yatırmanız gerekiyor ki işlemler başlasın. Bunu nasıl yapacağız derseniz, SHGM sitesinde videolu anlatımı mevcut. En doğrusu onu izlemek olur sanırım. Daha sonra bu dekontları, Er-Ah’a vermeniz gerekecek.

Er-Ah için de ekstra evrak isteniyor. Bize mailde belirtilmemişti fakat isteniyor. Bu nedenle de yine e-devlet belgelerinden bir kaç tane fazla almak avantaj sağlıyor.

Evraklarınız hazır olduktan sonra imza günü için tatlı telaşeniz başlayabilir. Ne giyeyim?, Nerede kalayım? gibi. Şehir dışından gelenler, yakın otelleri tercih ederse mantıklı olur malum İstanbul trafiği. Ben Radisson Airport’ta kaldım ve bonus olarak da Turkish Technic manzaralı odada kalıp gaza geldim 🙂 Ramada da yine yakın diye duyduğum otellerden.

Sabah erkenden kalkıp, hazırlandıktan sonra THY İnsan Kaynakları Değerlendirme Merkezi yani CRM, DLR 1′ e girdiğimiz binaların olduğu yere gitmeniz gerekiyor. Eski anılarınız depreşecek ve açıkçası kendinizle biraz gurur duyacaksınız. Bir yandan da tip eğitimine gelenlere hayranlıkla bakacaksınız 🙂

IMG_5193

Ben içeri girdiğimde çoğu kişi bir odada oturuyordu. Ben de hemen yerimi aldım. Kısa bir süre sonra da bizleri farklı bir odaya aldılar. Öncelikle sırayla evraklarımızı kontrol ederek teslim aldılar. Şaka gibi ve saçma ama insan orada bile heyecanlanıyor. Evraklar teslim alındıktan sonra ise sözleşmleriniz geliyor. İşte o an gerçekten kalbiniz bir hızlı atıyor. Ben gerçekten bir kaç saniye sözleşmeye bakakaldım:)

Evrak kısımları bitince, tanışma faslı başlıyor. Hem THY’de görevli kişiler geliyor, onlarla tanışıyorsunuz hem de filo arkadaşlarınızla. Artık herkes rahatlamış olduğundan keyifli, sohbet havasında geçiyor bu kısım. Günün devamında ise Er-Ah okul yetkilileri evrak teslimine geliyor ve orada da okul ile ilgili bilgiler veriliyor. Tabii hepimizin aklında hevesle ve heyecanla taşıdığı soru olan “üniformalarımızı” ne zaman alacağımızı soruyoruz hemen 🙂 Okula başladıktan sonra, ölçülerimiz alınınca üniformalarımıza kavuşacağımızı öğrendiğimizde bira üzüldük:) İnsan hemencecik giymek istiyor.

Gün sonu filo olarak fotoğraf çekildikten sonra ise herkes evinin yolunu tuttu. Şimdi ise oryantasyon sürecimiz başlayacak. Heyecanlı bekleyişimiz yine başladı. Artık geri sayımdayız. Hepimiz heyecanlıyız. Hazırız.

IMG_7618 2

Sizlere söyleyeceğim söz şu ki: Nasıl bir duygu olduğunu, nasıl bir gurur olduğunu anlatmam mümkün değil. Eğer gerçekten mantıklı sebepler ile bu mesleğe aşıksanız, başardığınız duygusu sizi dünyanın en mutlu insanı yapabiliyor. Çok zorluklar, çok aksilikler yaşayabilirsiniz, hevesiniz kırılabilir, sınavlardan kalabilirsniz önemli değil. “ASLA VAZGEÇMEYİN, ASLA PES ETMEYİN” Kulaklarınızı kapayın olumsuzluklara ve yolunuza devam edin. Bir zamanlar ben de buraya ulaşılmaz gözüyle bakıyordum ama hiç vazgeçmedim. Hayatınızın kalanı boyunca yapacağınızın “Doğru İşin” bu olduğuna kalpten inanıyorsanız, önünüzde hiç bir şey, hiç kimse duramaz.

Eğer bir gün karamsarlığa kapılırsanız, sorularınıza yanıt alamazsanız lütfen bana mail atın, instagramdan yazın. Elimden geldiği kadar sizlere yardımcı olurum. Ama ya kazanamazsam? demeyin, deneyin. Benim için de zorlu bir yeni macera başlıyor. Ben de yine yeniden çok çalışarak daha çok çalışarak bu ünvanı hakkıyla taşımaya çalışacağım.

Bir gün kokpitte görüşmek dileğiyle….

BD

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.